Strona główna  Poniedziałek, 23 Kwiecień 2018 04:04
Nawigacja
Aktualności
WYBORY 2018
Czym jest Związek
Dlaczego Solidarność
Władze
Delegaci
Nasz Statut

Galeria
Polecamy
Humor

Kontakt
Kłamstwo stało się metodą rządzenia
Wiadomości dla Gości strony

Nastał czas niewypowiedzianej wojny władzy i stojących za nią elit finansowych i różnego rodzaju zagranicznych lobby z własnym narodem. Coraz głośniej rozbrzmiewa hasło rządzącej kasty - Bój się Polaku – pisze Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Okazuje się, że dzisiejsza Polska to nie tylko przysłowiowy Kraj Absurdów, ale państwo, w którym na całego trwa niewypowiedziana ekonomiczna wojna z własnym narodem, ale też coraz bardziej jawny stan wyjątkowy, przeciwko wszystkiemu co polskie, katolickie, tradycyjne, normalne i przyzwoite.

Obecna władza i jej elity oraz media mętnego nurtu przestały już zachowywać jakiekolwiek pozory. Patriotyzmu gospodarczego w gazecie będącej własnością obcego kapitału uczą nas prezesi zagranicznych banków, działających i osiągających krociowe zyski właśnie w Polsce, na czele z J.K. Bieleckim i M. Morawieckim.

Patriotyzmu historycznego młodzi Polacy nie uczą się od rodziców czy na zlikwidowanych lekcjach historii od nauczycieli, lecz na ławach sądowych od prokuratorów, sędziów karnych oraz redaktorów GW i TVN.

Żyjemy w kraju, nie tyle absurdu i zakłamania, gdzie publiczne i komercyjne media każdego dnia, całą dobę kłamią, jątrzą, poniewierają i opluwają wszystkich tych, którzy podejmą choćby próbę walki o godność czy odruch sprzeciwu wobec tego co złe, bezprawne czy szkodliwe dla Polskiej Racji Stanu czy majątku narodowego.

Żyjemy w kraju nad Wisłą gdzie ci, którzy w imieniu tej lepszej Polski, którzy podejmują walkę z patologią, korupcją, przestępczością gospodarczą, układami zamkniętymi, wysługiwaniem się obcym czy najzwyklejszą zdradą i zaprzaństwem są poniżani, zastraszani, włóczeni po sądach i prokuraturach czy opluwani przez kreatury pokroju posła S. Niesiołowskiego czy J. Palikota.

Dożyliśmy czasów gdzie państwowe instytucje przedstawiają całkowicie fałszywy obraz naszej rzeczywistości gospodarczej, stanu finansów, państwowej kasy i kondycji materialnej polskiego społeczeństwa i polskiej rodziny. Czasu, w którym gdzie ministrowie i inni urzędnicy wszelkich szczebli stosują kuglarskie sztuczki i kreatywną księgowość, czasu, w którym Prokuratoria Generalna, instytucja mająca dbać o bezpieczeństwo i chronić majątek narodowy, w ciągu tygodnia zmienia zasadniczo zdanie na temat tego co jest, a co nie jest wywłaszczeniem Polaków.

Nastał czas niewypowiedzianej wojny władzy i stojących za nią elit finansowych i różnego rodzaju zagranicznych lobby z własnym narodem. Coraz głośniej rozbrzmiewa hasło rządzącej kasty - Bój się Polaku. Każdy nowy dzień przynosi ewidentne dowody i przykłady bezgranicznej wręcz głupoty urzędniczej, marnotrawstwa i rozrzutności na najwyższych szczytach władzy, zaprzedania obcym, tolerowania, a nawet nagradzania przypadków korupcji, nepotyzmu, sprzedajności i pogardy dla zwykłego człowieka i obywatela.

Z jednej strony widzimy chaos przypadkowość, brak profesjonalizmu, a z drugiej strony precyzyjnie zaplanowaną i coraz bardziej skuteczną destrukcję oraz wszelkie działania mające pozbawić Polaków resztek majątku narodowego, osobistej godności i nadziei na przyszłość we własnym kraju.

Cnotą i chlubą rządzących stała się masowa emigracja młodych wykształconych Polaków - 1,5 mln osób - praktyczny brak własnych banków, wielkich sieci handlowych czy nowoczesnych dużych przedsiębiorstw (na 100 największych firm w Polsce tylko 17 i to częściowo jest jeszcze polskich, na ponad 60 dużych banków komercyjnych tylko 3 są jeszcze polskie).

Neokolonialna struktura gospodarcza Polski jest powodem do dumy zachwytów ze strony rządzącej dziś w Polsce koalicji PO-PSL. Medialne uznanie, popularność i przychylność władz zyskują postawy i poglądy takich profesorów jak I. Krzemińskiego, J. Hartmana czy ostatnio dr J. Sowy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zabłysnął stwierdzeniem , że rozbiory były dla Polski triumfem i oznaczały postęp i modernizację, jak doniosła GW w Święto Niepodległości.

Dla wielu dzisiaj luminarzy polskiego życia publicznego ideałem była by dziś Polska bez Polaków, a zagraniczne kurorty nie naznaczone zbytnią obecnością naszych Rodaków. Dziś etyki, kultury, historii i patriotyzmu gospodarczego uczą nas moralne karły i redaktorzy pokroju J. Kuźniara czy K. Wojewódzkiego. Tu już nie ma żartów - polskość, samo istnienie państwa polskiego, tradycja, kultura z „Panem Tadeuszem” na czele, resztki majątku narodowego, tkanka rodzinna, instytucja kościoła katolickiego, zwykła ludzka przyzwoitość, nasze zdrowie i nasze pieniądze są coraz bardziej i to całkiem realnie zagrożone.

Spalona tęcza na Placu Zbawiciela stała się miejscem "walki i męczeństwa", skorumpowani politycy domagają się w sądach zwrotu "ofiarowanych fantów", w tym drogiego whisky, odmawia się leczenia ciężko chorym na raka czy małym dzieciom, ale kupuje się za 2,5 mld zł Pendolino, które dopiero ćwiczy na polskich torach jazdę pod górę i hamowanie.

W ministerstwach i spółkach Skarbu Państwa wysoko płatne stanowiska obejmują bardzo młodzi ludzie bez żadnego doświadczenia, którzy nie ukończyli nawet studiów, członkowie rodzin, totumfaccy, przyjaciele królika, a nawet ludzie będący na bakier z prawem. Zwalniani są zaś ci, którzy ujawniają przekręty czy ci, którzy upomną się o polskość, przyzwoitość, a nawet normalność. Bo przecież dzisiaj tak świetnie brzmi hasło "Polskość to nienormalność". Ciężka choroba, anty-polska zaraza dotknęła już nie tylko media i celebryckie elity czy też decyzje praktycznie wszystkich szczebli władzy, ale głęboko zakorzeniła się w sercach i mózgach rządzących dziś Polską elit.

Kłamstwo stało się metodą rządzenia, a propaganda i zaklinanie rzeczywistością, sposobem uprawiania polityki gospodarczej i zarządzania finansami, pogarda dla słabych chorych czy po prostu biednych stała się powszechnie akceptowaną normą społeczną. Jesteś bezrobotnym biednym, samotnym, choć kochającym rodzicem, zabierzemy ci dzieci. Nie masz pieniędzy na lekarstwa i leczenie, choć płacisz całe życie składki zdrowotne - poczekasz na wizytę u specjalisty do 2018r. Na pytanie o prawa człowieka o zasady konstytucyjne, o odpowiedzialność rządzących słyszymy jedynie "Bój się Polaku", my wiemy co dla ciebie dobre, wybij sobie z głowy referenda i protesty.

Po raz kolejny słyszymy, że kryzys w Polsce się skończył i znów powróciła "zielona wyspa", bo PKB w III kw. urosło o 1,9 proc. i sprzedano 40 Bentleyi, Maseratti czy Ferrarii. To nic, że zabrakło już pieniędzy w ramach kontraktów NFZ-u dla szpitali i w Urzędach Pracy pieniędzy na zasiłki dla bezrobotnych. To nic, że jesteśmy na skraju bankructwa. Polski premier mówi coś o przyzwoitości gdy jego podwładni na potęgę handlują stanowiskami w ramach korupcji politycznej, a Polacy są codziennie wywłaszczani z ostatnich dochodowych składników majątku narodowego.

Z żelazną logiką realizowane jest założenie, że niewielu ma być jeszcze lepiej, a wielu znacznie gorzej, widocznie ma jeszcze wyjechać kolejne 2 miliony młodych Polaków, a ci starzy i chorzy mają popierać rząd czynem i umierać przed terminem. Władzy raz zdobytej nie oddamy, niech się wali, niech się pali my będziemy w gałę haratali. Wyrzucimy jeszcze 100 mln zł na szczyt klimatyczny, pozwolimy budować na cudzym gruncie, będziemy wmawiać Polakom, że gospodarka cudownie rośnie, a jak dalej to my będziemy rządzić, to nawet cytryna na sośnie urośnie. I to wszystko pomimo faktu, że do końca III kw. 2013 r. do sądów wpłynęło już blisko 18 tys. wniosków o upadłość, a liczba upadłości firm giełdowych w tym roku może pobić historyczny rekord, że krytykuje nas za deficyt, już nawet Komisja Europejska.

Z ekranów telewizorów i szpalt gazet płynie nieprzerwanie komunikat "Polska rośnie w siłę, a naród żyje dostatniej". Polski premier D. Tusk chciałby aby Polska była drugą Kalifornią, tyle tylko, że ten amerykański stan jest od lat na granicy bankructwa. Ucieczka od rzeczywistości zawsze kończy się bardzo boleśnie, a tam gdzie było rżysko nie zawsze powstaje San Francisco, czasami pozostaje porzucony plac budowy. Na naszych oczach tracimy niepowtarzalną gospodarczą szansę czyli polskie łupki, a najnowsze przygotowywane przepisy unijne o delegowaniu pracowników mogą zlikwidować 340 tys. miejsc pracy w Polsce, podobnie jak konsekwencje pakietu klimatycznego.

Władza i sądownictwo właśnie zastanawiają się czy kontenery, kioski, hale namiotowe to nieruchomość, którą można jeszcze opodatkować, niektóre Izby Skarbowe zastanawiają się czy nie objąć VAT-em pogrzebów, samorządy chcą oddać świeżo zbudowane drogi w zarządzanie prywatnym firmom. W Polsce mamy obecnie najmniej zawieranych małżeństw od 1945r., a Unia chce zakazać Polakom palenia i ogrzewania we własnych piecach węglem. Nic dziwnego, że nastroje Polaków tak bardzo się radykalizują. Idzie niewątpliwie czas próby.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Źródło artykułu: www.stefczyk.info
Czym się różni zwolnienie od optymalizacji etatyzacji?
Wiadomości dla Gości strony
Solidarność z Tauron Ciepło domaga się od nowego zarządu spółki wstrzymania projektu Feniks 2018. W ocenie strony społecznej ten projekt pod płaszczykiem kolejnych zmian strukturalno-organizacyjnych zmierza do redukcji zatrudnienia i pogorszenia warunków pracy w zakładach spółki.

Feniks 2018 to pomysł odwołanego niedawno poprzedniego zarządu spółki. Związkowcy podkreślają, że założenia, narzędzia i cele tego projektu w ogóle nie były konsultowane z reprezentantami strony społecznej. - Tak naprawdę projekt powstał i zaczął być wdrażany w tajemnicy przed załogą. Było kilka wewnętrznych prezentacji na temat Feniksa, ale trudno mówić tu o rzetelnej informacji na ten temat dla całej załogi. Może i część ludzi daje się nabierać na korporacyjny żargon. Dla nas jest jasne, że pod trudnymi słówkami i określeniami ukryty jest plan likwidacji kolejnych miejsc pracy i faktycznie pogorszenie warunków pracy w zakładach spółki - mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.

Realne zagrożenie
W projekcie aż roi się od określeń typu „optymalizacja etatyzacji”, „sponsor zmiany”, „ambasador zmiany” czy „zarządzający oporem”. - Wiadomo, że ta optymalizacja etatyzacji oznacza po prostu zwolnienia. Z kolei ambasadorzy zmiany czy zarządzający oporem to kierownicy różnych szczebli. Może i byłoby to śmieszne, podobnie jak nazywanie sprzątaczki konserwatorem powierzchni płaskich, problem w tym, że te wymysły stanowią realne zagrożenie dla załogi naszej spółki - podkreśla Nowak.

Robot wielofunkcyjny
Zwraca uwagę m.in. na pojawiająca się w projekcie Feniks 2018 tzw. koncepcję wielozawodowości, wielofunkcyjności i mobilności. - Pracownikom przedstawia się jako bardzo fajny pomysł – modne poszerzenie kwalifikacji zawodowych. W praktyce oznacza to jednak coś zupełnie innego. Pracownik będzie szkolony do podjęcia pracy na innych stanowiskach w zakładzie po to, aby po zwolnieniu części ludzi można mu było dołożyć dodatkowych obowiązków. Taki robot wielofunkcyjny. A prawdopodobnie ten, kto nie będzie w stanie temu fizycznie podołać, zostanie poddany procesowi „optymalizacji etatyzacji”, czyli mówiąc po ludzku straci robotę - dodaje szef Solidarności w spółce.

Reorganizacja reorganizacji
Jak podkreśla Justyna Latos, wiceprzewodnicząca śląsko-dąbrowskiej Solidarności i wiceprzewodnicząca związku w Tauron Ciepło, pracownicy zakładów spółki od kilku lat mają do czynienia z ustawiczną reorganizacją. - Mamy wrażenie, że reorganizacja stała się celem samym w sobie. Nie chodzi o to, czy te zmiany są dobre dla zakładu i załogi, ale o to, żeby ten proces trwał cały czas. To przypomina sposób działania patologicznej biurokracji, która produkuje kolejne przepisy i zarządza kolejne reorganizacje tylko po to, aby uzasadnić swoje istnienie - mówi Justyna Latos.

Przywrócić normalność
Solidarność z Tauron Ciepło w piśmie skierowanym do nowo powołanego prezesa spółki Jacka Uhryna zwróciła się o wstrzymanie projektu Feniks 2018 i powrotu do dobrych praktyk w firmie. - W naszej ocenie podstawą funkcjonowania spółki jest wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej oraz sprzedaż tych produktów, a rolą kadry zarządzającej jest zorganizowanie pracy załogi w taki sposób, aby jak najlepiej i w sposób stabilny mogła wykonywać swoje obowiązki. Ustawiczne reorganizacje i redukcje zatrudnienia w rzeczywistości dezorganizują pracę przedsiębiorstwa - czytamy w wystąpieniu związku do prezesa. - Oczekujmy, iż nowy zarząd Tauron Ciepło powróci do dobrych praktyk polegających na prowadzeniu w spółce dialogu społecznego i konsultowaniu wszelkich planowanych zmian z reprezentującymi załogę organizacjami związkowymi - podkreślili reprezentanci Solidarności w Tauron Ciepło.

Źródło artykułu: solidarnosckatowice.pl
Pracowniczy Program Emerytalny w Tauron Ciepło
Wiadomości dla Gości strony
Związki zawodowe w Tauron Ciepło podpisały z zarządem firmy porozumienie dotyczące zasad funkcjonowania w spółce Pracowniczego Programu Emerytalnego. - Porozumienie dotyczy przede wszystkim objęcia Pracowniczym Programem Emerytalnym wszystkich pracowników spółki. Wcześniej taki program obowiązywał tylko pracowników części zakładów wchodzących w skład Tauron Ciepło - tłumaczy Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w spółce.

Dokument podpisany 13 stycznia stanowi uzupełnienie zapisów dotyczących PPE zawartych w nowym jednolitym Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy w Tauron Ciepło. Dokument ten został zarejestrowany przez Państwową Inspekcje Pracy 10 grudnia 2015 roku. Uzgodnienia dotyczące nowego ZUZP między pracodawcą i działającymi w spółce związkami zawodowymi trwały ponad 2 lata.

Zgodnie z zapisami ZUZP do końca 2020 roku składka na PPE w Tauron Ciepło wyniesie nie mniej niż 3,5 proc., a po 2020 nie mniej niż 5,7 proc. wynagrodzenia danego pracownika. Składki będą odprowadzane na konta pracowników przez pracodawcę. - W dniu przejścia na emeryturę pracownik będzie mógł wybrać zgromadzone pieniądze w całości lub pobierać z uskładanej kwoty co miesiąc dodatek do emerytury. W przypadku śmierci pracownika składki nie przepadają, tak jak dzieje się to w przypadku składek ZUS, ale są wypłacane rodzinie zmarłego – tłumaczy Nowak.

14 stycznia w Tauron Ciepło rozpoczęto również rozmowy dotyczące porozumienia płacowego na 2016 roku. Uzgodnienia dotyczące tej kwestii mają zostać zakończone do 19 lutego. Wznowiono także negocjacje w sprawie posiłków profilaktycznych oraz zasad funkcjonowania w firmie społecznej inspekcji pracy (SIP). - Zależy na nam, aby precyzyjnie uregulować kwestie związane z posiłkami profilaktycznymi oraz z SIP w osobnych porozumieniach. Negocjacje na ten temat rozpoczęliśmy już prawie 2 lata temu, jednak utknęły one w martwym punkcie. Cieszymy się, że udało się wznowić z pracodawcą rozmowy dotyczące obu tych kwestii - wskazuje przewodniczący.

Tauron Ciepło zatrudnia około 1750 osób. W skład spółki wchodzą dawne: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Bielsko-Biała, EC Tychy oraz EC Kamienna Góra.

Źródło artykułu: solidarnosckatowice.pl
Dodatkowa premia
Wiadomości dla Gości strony

Związki zawodowe z Tauron Ciepło uzgodniły z pracodawcą zasady przyznawania jednorazowej premii w spółce. Zgodnie z zawartym porozumieniem każdy pracownik otrzyma obligatoryjną premię w wysokości 850 zł brutto.

Łączna kwota przeznaczona na premie w Tauron Ciepło wynosi 1026 zł brutto na etat. Pieniądze które pozostaną po wypłaceniu wszystkim uprawnionym pracownikom obligatoryjnej części premii, pracodawca rozdysponuje wedle własnego uznania. W porozumieniu zapisano, że uznaniowa część premii nie może być wyższa niż 600 zł brutto. - Początkowo pracodawca chciał podzielić premie na część obligatoryjną dla wszystkich pracowników i uznaniową w proporcji pół na pół . W trakcie rozmów udało nam się wynegocjować, że część pieniędzy przeznaczona na obligatoryjną premię będzie znacznie wyższa – mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.
Zgodnie z ustaleniami między związkami zawodowymi i zarządem spółki premie trafią na konta załogi jeszcze w listopadzie. - Dzięki temu pracownicy otrzymają dodatkowy zastrzyk gotówki przed Świętami Bożego Narodzenia – podkreśla przewodniczący.
Premie w Tauron Ciepło oraz w pozostałych spółkach Grupy Tauron Polska Energia to efekt porozumienia podpisanego 12 listopada między zarządem Grupy i Radą Społeczną TPE, w której zasiadają przedstawiciele wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy. We wrześniu przed siedzibą zarządu Grupy związki zawodowe zorganizowały pikietę przeciwko likwidacji miejsc pracy w spółkach grupy i pogarszającej się sytuacji materialnej pracowników. W październiku w części spółek grupy przeprowadzone zostały referenda strajkowe. Po podpisaniu porozumienia w sprawie premii zaplanowany na 19 listopada strajk ostrzegawczy został odwołany.
PIELGRZYMKA
Wiadomości dla Gości strony
XXXIII Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Po raz 33. przybywamy do Częstochowy na Jasną Górę, aby pokłonić się Królowej Polski. To dla nas bardzo ważne wydarzenie, a tak właściwie najważniejsze, bo modlimy się tutaj nie tylko o godną pracę, ale modlimy się również za tych wszystkich, którzy tej pracy nie mają - mówił do pielgrzymów na Jasnej Górze Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".Jak co roku, w dwudniowej Pielgrzymce Ludzi Pracy uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski.

Podczas swojego wystąpienia lider Związku przypomniał 31. pielgrzymkę. - Była dla nas szczególna, bo przybyliśmy na nią prosto z demonstracji w Warszawie, na której mocno akcentowaliśmy słowa „Dość Lekceważenia Społeczeństwa”. Od lat mamy na sztandarach słowa dotyczące podmiotowości ludzkiej pracy, godności ludzkiej pracy, standardów pracy, z którymi dzisiaj jest w Polsce tyle problemów. Dlatego pielgrzymka dwa lata temu była dla nas bardzo duże znaczenie, bo przypomniała nam, jak ważna jest solidarność, zarówno ta pisana przez małe, jak i duże „S”. Przewodniczący podkreślił, że Związek będzie konsekwentny w walce z umowami śmieciowymi, z ubóstwem wśród dzieci i wśród osób pracujących. - Nasza konsekwencja powoli przynosi owoce. Przypomnę nasze wygrane skargi w Trybunale Konstytucyjnym. To nasza determinacja doprowadziła do tego, że niepełnosprawni mają lepsze warunki pracy. Mogą oni pracować mniej godzin niż to co niedawno zgotował im rząd - mówił Duda.

"Solidarność" będzie głośno mówić na temat najważniejszych spraw społecznych - mówił przewodniczący KK - Jesteśmy wyznacznikiem tego, co dzieje się w naszym kraju i będziemy się wypowiadać na bardzo ważne sprawy dotyczące pracowników i spraw społeczno-gospodarczych, chociaż Związkowi i Kościołowi odmawia się tego. Ale my od tego jesteśmy, bo co roku na tej pielgrzymce powtarzamy słowa Ojca Świętego, Jana Pawła II: „Władza przechodzi z rąk do rąk, a Wy, ludzie Solidarności macie być z górnikami, pielęgniarkami, robotnikami i wszystkimi innymi branżami, którzy potrzebują Waszej pomocy”.

Lider Związku zapowiedział, że "Solidarność" rozpoczyna kampanię „Sprawdzam polityka”. - Tam dowiecie się prawdy, co poszczególni politycy robili w ciągu ostatnich czterech, a nawet ośmiu lat, jak zachowywali się w bardzo ważnych sprawach społecznych dla pracowników i społeczeństwa. I to powinien być wyznacznik, czy zagłosujemy na tą czy inną osobę - zapowiedział przewodniczący.

Pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, patron "Solidarności". Pierwsza odbyła się we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z całej Polski.


hd
Źródło strona KK NSZZ Solidarność

Odpowiedź w sprawie premii
Wiadomości dla Gości strony

Apel NSZZ Solidarność
Wiadomości dla Gości strony

,
ZUZP
Wiadomości dla Gości strony
ZUZP

Wystarczy podpisać. Niższe wypłaty masz gratis


Każdy, kogo akwizytor zachęcał do kupienia czegoś w pakiecie, wie, że wraz z jedną rzeczą chcianą musi dodatkowo jeszcze zapłacić za trzy niepotrzebne i niechciane. Kupując pakiet telewizyjny nie możesz wybrać swoich ulubionych kanałów, nie możesz kupić ich osobno, tylko musisz w pakiecie zapłacić jeszcze trzydzieści innych, zupełnie niepotrzebnych. Zarząd Tauron Ciepło zachowuje się właśnie jak taki akwizytor, wciskając nam projekt nowego układu zbiorowego, w którym w pakiecie oprócz paru dobrych rozwiązań jest dużo niepotrzebnych, a wręcz złych i szkodliwych. I mówi, że nie mamy wyjścia - albo bierzemy ten pakiet, albo nie dostajemy nic. O ile w przypadku rzeczy kupionych od akwizytora możemy je po prostu wyrzucić, a niepotrzebnych kanałów telewizyjnych nie oglądać, to w przypadku pakietu zarządu musielibyśmy się zgodzić na działanie na szkodę załogi. Takiej zgody być nie może.

Poniżej lista najbardziej szkodliwych elementów pakietu rozwiązań z projektu ZUZP wciskanego nam przez akwizytorów z zarządu Tauron Ciepło:
  1. Zlikwidowana zostaje premia regulaminowa, a w zamian wchodzi tzw. premia motywacyjna, której wypłatę pracodawca może jednostronnie zawiesić, bez jakichkolwiek uzgodnień z załogą i jej reprezentantami związkowymi. To oznacza, że pracownicy mogą utracić od 11 do nawet 25 proc. swojego miesięcznego wynagrodzenia!

  2. Wchodzi w życie tzw. przerywany czas pracy. W praktyce oznacza to, że przychodzimy do pracy np. na na godz. 7.00. Pracujemy 4 godziny. Potem pracodawca może ogłosić przerwę trwającą maksymalnie do 5 godzin, a następnie znowu pracujemy 4 godziny. Formalnie dniówka jest 8-godzinna, w praktyce oznacza to
    nawet 13-godziny dzień pracy!

  3. Zlikwidowane zostają tzw. "jubilaty". Dla wszystkich pracowników, którzy w ciągu najbliższych pięciu lat nabywają uprawnienia do nagród jubileuszowych pracodawca chce je jednorazowo wykupić, ale pomniejszone o 4 proc. wartości. Co więcej, istnieje ryzyko, że część uprawnionych nawet tego pomniejszonego "jubilata" nie otrzyma, a za pięć lat "jubilaty" znikają definitywnie.

  4. Zlikwidowana zostaje nagroda z okazji święta branżowego, która obecnie była wypłacana okazji Dnia Energetyka, a wcześniej z okazji Dnia Ciepłownika. Co prawda, jej wypłata ma zostać rozłożona na 12 miesięcy w formie dodatkowego składnika w pensji, w praktyce oznacza to, że ten doroczny zastrzyk gotówki zniknie z naszych domowych budżetów.

  5. Zlikwidowana zostaje dopłata do zasiłku chorobowego, czyli zamiast 100-proc. wypłaty, zostaje tylko 80 proc., które i tak gwarantuje Kodeks pracy. Tymczasem układy zbiorowe pracy zawiera się po to, by pracownicy mieli uprawnienia choć trochę lepsze niż te minimalne, kodeksowe.

  6. Załodze odbiera się prawo do negocjowania podwyżek, premii, warunków pracy, czegokolwiek. Projekt ZUZP wciskany nam przez akwizytorów dopuszcza tylko konsultacje z reprezentantami załogi, które dla zarządu nie są wiążące. Podpisując ten układ, zgodzilibyśmy się na ubezwłasnowolnienie, bo w praktyce oznaczałoby to, że cokolwiek załoga i jej reprezentacja związkowa nie powie, to zarząd i tak może zrobić i zrobi po swojemu.

Na wszystkie te zagrożenia zwróciła nam uwagę renomowana kancelaria prawna Deloitte Legal, do której zwróciliśmy się o analizę projektu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy zaproponowanego przez zarząd Tauron Ciepło. Powyższe 6 punktów to tylko część zagrożeń, jakie niesie ze sobą ten projekt ZUZP. Eksperci z Deloitte Legal wyraźnie podkreślili, że ten projekt zawiera zapisy, które budzą poważne wątpliwości, co do zgodności z polskim prawem pracy.

W związku z powyższym stanowczo odmawiamy podpisania ZUZP w proponowanym kształcie i domagamy się wznowienia negocjacji na bazie wcześniejszych projektów układu zbiorowego, w tym projektu przygotowanego przez związkową reprezentację załogi.
TWINPIGS 2015
Wiadomości dla Gości strony


TWINPIGS

Każdy związkowiec Solidarności może zakupić bilety
w cenie 33 zł od osoby

(cena biletu w kasie - 44,99 zł)
do wykorzystania w sezonie letnim 2015

OFERTA TWINPIGS

Miasteczko Westernowe Twinpigs to nie tylko kowbojskie miasteczko, ale przede wszystkim park rozrywki. Dzięki licznym atrakcjom rozrywkowo-naukowym, każdy będzie mógł przenieść się w świat Dzikiego Zachodu i westernowych przygód, wypełniony rozrywką na miarę XXI wieku. Pojedynki rewolwerowców, napady na bank, rodeo, Desperados, Kula Parowa i Karuzela Trapera to tylko nieliczne atrakcje, jakie są dostępne dla odwiedzających.

TWINPIGS

www.twinpigs.eu

Bilety można zamawiać w biurze NSZZ „Solidarność”

BIULETYN kwiecień 2015
BIULETYN
INFORMACJA 26.02.2015
Wiadomości dla Gości strony

Strona 4 z 7 < 1 2 3 4 5 6 7 >
Kalendarz
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie