Strona główna  Poniedziałek, 14 Październik 2019 13:28
Nawigacja
Aktualności
Czym jest Związek
Dlaczego Solidarność
Władze
Delegaci
Nasz Statut

Galeria
Polecamy
Humor

Kontakt
Lepsze warunki dla pracowników
Wiadomości dla Gości strony

Solidarność i inne związki zawodowe działające w Tauron Ciepło uzgodniły z pracodawcą protokół dodatkowy do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Na jego mocy cześć premii motywacyjnej zostanie wliczona pracownikom do stawki zasadniczej.

Zgodnie dokumentem przyjętym 23 czerwca pracownikom Tauron Ciepło zostanie wliczona do płacy zasadniczej część premii motywacyjnej odpowiadająca od 2 do 8 proc. dotychczasowego wynagrodzenia zasadniczego. Kwota ta będzie zróżnicowana dla poszczególnych grup zawodowych. - To dobre rozwiązanie dla załogi. Premia to niepewny element wynagrodzenia. Pracodawca może ją pracownikowi dać, ale może też odebrać. Płaca zasadnicza jest stała i pracownik ma pewność, że co miesiąc dostanie tyle samo pieniędzy - tłumaczy Tadeusz Nowak, szef Solidarności w Tauron Ciepło.

Jak wskazuje przewodniczący, podczas negocjacji z pracodawcą związkowcy argumentowali, że w przypadku części stanowisk premia motywacyjna jest mało efektywnym narzędziem. - Niektórych zadań wykonywanych przez naszych pracowników nie da się w prosty sposób zmierzyć i ocenić. W takich przypadkach podjęcie decyzji, czy dany pracownik zasłużył na premię, czy też nie jest bardzo trudne – podkreśla Tadeusz Nowak.

Obecnie obowiązujący Zakładowy Układ Zbiorowy w Tauron Ciepło formalnie podpisano w grudniu 2015 roku po ponad dwóch latach negocjacji. Już wówczas przedstawiciele Solidarności wskazywali, że treść tego dokumentu nie są zadowalająca i będą się starali renegocjować niektóre zapisy ZUZP na bardziej korzystne dla pracowników. - Protokół dodatkowy dotyczący zasad premiowania to element tego typu działań – zaznacza przewodniczący „S” w Tauron Ciepło.

Poza włączeniem części premii motywacyjnej do płacy zasadniczej związkom zawodowym w TC udało się również zawrzeć z pracodawcą odrębne porozumienie dotyczące wprowadzenia w spółce dodatkowej premii. - Będzie ona przyznawana pracownikom przez dyrektorów lub kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych nie częściej niż raz na kwartał. Jednorazowa kwota premii dla danego pracownika będzie wynosić maksymalnie 1000 zł brutto – wyjaśnia Tadeusz Nowak.

Źródło artykułu: www.solidarnosckatowice.pl


ENERGYLANDIA
Wiadomości dla Gości strony

OFERTA DLA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

Park Rozrywki Energylandia

Cennik biletów w kasie :

Dzieci do 3 roku życia - 1zł
Dzieci do 140 cm wzrostu - 59 zł
Bilet normalny - 109 zł

Cennik biletów dla Związków Zawodowych:

Dzieci do 3 roku życia - 1zł
Dzieci od 3-18 lat - 44 zł
Bilet normalny - 89 zł


Bilety ważne do końca sezonu!

Bilety dostarczane są po wcześniejszym zamówieniu, płatne gotówką lub na podstawie faktury.

I Termin zamówień od 24.04 do 10.05 bilety do odbioru 15.05

II Termin zamówienia 16.05 do 24.05 bilety do odbioru 26.05

Będą wyznaczone kolejne terminy.

Zamówienia proszę składać e-mailem na adres administracja@solidarnosckatowice.pl

Odbiór w Biurze Administracji Zarządu Regionu w pokoju 99 w razie pytań dzwonić pod numer telefonu 32 353 84 58 w. 199.

BECIKOWE w POZ PEC Katowice
Wiadomości dla Gości strony

Komisja Podzakładowej Organizacji Związkowej PEC Katowice uchwałą z dnia 20.01.2017r. podwyższyła zasiłek statutowy z tytułu urodzenia dziecka do 300 zł.
Radę Społeczna
Wiadomości dla Gości strony

Pod koniec 2016r. związkowcy z poszczególnych obszarów Grupy Tauron wybrali nową Radę Społeczną na 4 letnią kadencję. W skład Prezydium weszli:
Waldemar Sopata - przewodniczący (NSZZ "Solidarność")
Maciej Bochenek
Zbigniew Dykowski
Mirosław Brzuśnian
Józef Król
Krzysztof Kisielewski
Prezydium skierowało w dniu 28 listopada pismo do nowego Prezesa Zarządu TAURON PE pismo, w którym związki zawodowe zażądały wstrzymania :
- likwidacji stanowisk pracy i transferów pracowników do spółek-córek oraz do podmiotów zewnętrznych,
- wyzbywania się kolejnych zakresów robót w poszczególnych obszarach spółek Grupy,
- centralizacji usług wspólnych HR w Grupie TAURON.
Rada Społeczna domaga się ponadto:
-uregulowania i wprowadzenie jednolitych zasad wynagradzania oraz kwestii zatrudnienia w TOK
-przeprowadzenia audytów w Grupie, ponieważ dotychczasowe doświadczenia wykazały, że restrukturyzacje doprowadziły do wzrostu kosztów spółek.
Premie w Tauron Ciepło
Wiadomości dla Gości strony

1000 zł brutto jednorazowej premii otrzymają wszyscy pracownicy Tauron Ciepło. O jej wypłatę wnioskowała Solidarność i pozostałe związki zawodowe.

Premia zostanie wypłacona do 13 stycznia. Jej wysokość będzie równa dla wszystkich pracowników. - W ubiegłym roku obchodziliśmy 50-lecie istnienia PEC Katowice, na bazie którego zbudowany został Tauron Ciepło. Zawnioskowaliśmy, aby z okazji tego jubileuszu wypłacić pracownikom premię, bo to oni przez lata budowali naszą firmę i dzięki nim ona istnieje – mówi Tadeusz Nowak przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.

Jak dodaje przewodniczący, zarząd spółki uzasadniając zgodę na przyznanie premii stwierdził, że jest to również nagroda za zrealizowanie programu oszczędności, dzięki którym Tauron Ciepło osiągnął w zeszłym roku wynik lepszy od zakładanego w planie finansowym. - Cieszymy się z premii, ale co do tych oszczędności mamy pewne zastrzeżenia. Niespełna rok temu ograniczyliśmy liczbę członków zarządu spółki z trzech osób do dwóch. Mówiono nam wtedy, że to właśnie element nowego, oszczędnego model zarządzania i optymalizacji kosztów, więc skoro zarząd oszczędza na sobie, to pracownicy też muszą zacisnąć pasa. Tymczasem kilka dni temu zarząd ponownie poszerzono o nowego wiceprezesa – wskazuje Tadeusz Nowak.

Premia po 1000 zł dla wszystkich pracowników to kolejny w ostatnich tygodniach przykład skuteczności Solidarności z Tauron Ciepło W grudniu ubiegłego roku z inicjatywy NSZZ Solidarność wszystkie organizacje związkowe działające w spółce wystąpiły o wypłatę pracownikom premii na Święta Bożego Narodzenia. W efekcie dzień przed Wigilią na konta pracowników wpłynął bonus w wysokości 300 zł brutto.

Z kolei 9 stycznia tego roku związki zawodowe działające w Tauron Ciepło wystąpiły do zarządu spółki o renegocjację Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w spółce. Został on podpisany we wrześniu 2015 roku po ponad dwóch latach negocjacji. - Zdecydowaliśmy się wówczas na podpisanie tego dokumentu ze względu na to, że wygasły układy zbiorowe funkcjonujące w poszczególnych zakładach wchodzących w skład Tauron Ciepło i wynikające z nich uprawnienia pracowników. Od początku zaznaczaliśmy jednak, że jest to dokument niedoskonały, wymagający dopracowania. Teraz nadszedł czas, aby doprecyzować lub zmienić niektóre jego zapisy – tłumaczy szef Solidarności w Tauron Ciepło.

Tauron Ciepło zatrudnia ponad 1600 osób. W skład spółki wchodzą dawne: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Tychy, EC Bielsko-Biała oraz EC Kamienna Góra.

Źródło artykułu: www.solidarnosckatowice.pl


ZUZP
Wiadomości dla Gości strony


POMOC DLA AGATKI
Wiadomości dla Gości strony

To jest krótka historia leczenia wnuczki naszej koleżanki.
.
.
.
Agatka Szczypior urodziła się 30.05.2015 z wrodzonym znamieniem barwnikowym określonym jako olbrzymi na prawej stronie głowy, czoła i policzka.

Niestety w Polsce informacje, możliwości leczenia i usunięcia znamienia kończą się na przeszczepie skóry...

Agatka przeszła już 2 operacje usunięcia części znamienia z głowy oraz miała wykonaną dermabrazję... niestety po każdym zabiegu barwnik pojawiał się ponownie (ze zdwojoną siłą). Na szczęście po zbadaniu wycinka okazało się, że nie jest to nic groźnego dla jej zdrowia, co bardzo nas ucieszyło, ale dalej pozostaje kwestia usunięcia znamienia bez blizn po przeszczepie na całe życie !

Po kilku miesiącach poszukiwań udało nam się znaleźć "OJCA - GENIUSZA" w dziedzinie znamion wrodzonych w USA... dr. Bruce Bauer-a z Chicago, który od lat zajmuję się usuwaniem znamion za pomocą EKSPANDERÓW TKANKOWYCH ! Pod skórę wszczepia się "balonik", w Naszym wypadku 2 baloniki, które sukcesywnie wypełnia się solą fizjologiczną przez kilka tygodni, następnie ekspander zostaje usunięty spod skóry, a "wyhodowana" skóra zostaje nałożona na znamię, które zostanie usunięte w całości.

Po wszelkich konsultacjach z kliniką w Chicago otrzymaliśmy wyczerpujące informację na temat leczenia jak i zdjęcia dzieci przed i po operacji !

Naprawdę ten człowiek DZIAŁA CUDA !

Oczywiście dr. Bruce zaprasza Nas z Agatką na operację do kliniki w Stanach, ale koszty leczenia (W 2 ETAPACH) wyceniono na 28 640 $ (ok. 110 000 zł) co dla Nas jest kwotą nie do zdobycia w najbliższym czasie... dlatego bardzo prosimy WSZYSTKICH o pomoc w uzbieraniu środków na operację i jakąkolwiek wpłatę lub udostępnienie zbiórki, każda ZŁOTÓWKA będzie dla nas o JEDEN KROK BLIŻEJ WYLOTU PO SZCZĘŚCIE DLA NASZEJ CÓRKI ! :)

Dopóki żyjesz, dopóki można, bądź dobry.

Pomóżmy tej ślicznej małej dziewczynce.

Każda złotówka jest cenna!!!


Numer konta, na które można wpłacać pieniążki dla Agatki:
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 z dopiskiem „29980 AGATA SZCZYPIOR, darowizna na pomoc i ochronę zdrowia”Informacja TWINPIGS
Wiadomości dla Gości strony

Ważność biletów do Miasteczka Twinpigs zakupionych w cenie 33zł została przedłużona do 31 października br.Wydzielenie Ciepło Serwis
Wiadomości dla Gości strony
Nie ma porozumienia w Tauron Ciepło
Wiadomości dla Gości strony Dotychczasowe negocjacje dotyczące gwarancji pracowniczych dla ponad 250 pracowników Tauron Ciepło, którzy od 1 września mieli przejść do nowej spółki Tauron Serwis, nie przyniosły porozumienia. Związki zawodowe domagają się, aby osoby przechodzące do nowej firmy zachowały dotychczasowe warunki pracy i płacy. Termin rozpoczęcia reorganizacji został przesunięty.

Spółka Tauron Serwis ma się zająć świadczeniem usług serwisowych na rzecz podmiotów wchodzących w skład Grupy Tauron Polska Energia. Ma również pozyskiwać klientów na rynku zewnętrznym. Pracownicy służb serwisowych Tauron Ciepło mieli 1 września zostać przeniesieni do nowego pracodawcy na podstawie artykułu 23¹ Kodeksu pracy. W związku z brakiem porozumienia między zarządami obu spółek i związkami zawodowymi termin ten został przesunięty. Jak dotąd nie ustalono, kiedy reorganizacja miałaby się rozpocząć – Zarząd nowej spółki, mimo iż nie ma jeszcze pracowników, wprowadził bez żadnych uzgodnień ze związkami zawodowymi regulaminy pracy i wynagradzania zawierające zapisy znacznie gorsze od tych, które obowiązują w Tauron Ciepło. Stanowczo przeciwko temu protestujemy. Domagamy się, aby pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy zachowali dotychczasowe warunki pracy i płacy – mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.

W ocenie Solidarności, okres obowiązywania Pakietu Gwarancji Pracowniczych dla pracowników, którzy mają zostać objęci reorganizacją, powinien być na tyle długi, aby związki zawodowe i zarząd Tauron Serwis miały czas na wynegocjowanie zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w nowej spółce. - W ubiegłym roku po trwających ponad dwa lata negocjacjach podpisany został nowy układ zbiorowy w Tauron Ciepło. Teraz ponad 250 naszych pracowników miałoby zostać pozbawionych wszystkich uprawnień zawartych w tym dokumencie. Na takie rozwiązanie nie będzie naszej zgody – podkreśla przewodniczący.

Punktem spornym w rozmowach dotyczących Pakietu Gwarancji Pracowniczych są również kwestie związane z Pracowniczym Programem Emerytalnym, który obowiązuje w Tauron Ciepło. Związki zawodowe domagają się, aby PPE został wprowadzony również w nowo powstałej spółce Tauron Serwis. Żądają też, aby do momentu wprowadzenia PPE w nowej spółce, pracownicy objęci dotychczas programem w Tauron Ciepło, którzy przejdą do nowego pracodawcy mieli wypłacane rekompensaty. - Należy pamiętać, że w trakcie negocjacji dotyczących Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w Tauron Ciepło w zamian za Pracowniczy Program Emerytalny zrezygnowaliśmy z nagród jubileuszowych. Teraz pojawia się ryzyko, że pracownicy, którzy przejdą do Tauron Serwis zostaną pozbawieni obu tych uprawnień – wskazuje Tadeusz Nowak.

Kolejnym postulatem strony związkowej jest wprowadzenie do Pakietu Gwarancji Pracowniczych zapisów dotyczących rekompensaty związanej z ewentualną zmianą miejsca świadczenia pracy praz pracowników, którzy mają zostać przeniesieni do nowego pracodawcy. - Tauron Serwis ma w założeniu świadczyć usługi praktycznie dla całej Grupy Tauron. Oznacza to, że np. osoby zatrudnione dotychczas w Katowicach będą musiały dojeżdżać do innego miasta oddalonego o dziesiątki kilometrów. W naszej ocenie w takich przypadkach pracownikom powinien przysługiwać dodatek rekompensujący koszty dojazdu – tłumaczy przewodniczący.

Zastrzeżenia strony społecznej budzą nie tylko zasady przechodzenia pracowników Tauron Ciepło do nowego pracodawcy, ale również sens planowanej reorganizacji. W ocenie związków powołanie nowej spółki będzie miało negatywny wpływ na kondycję ekonomiczną Tauron Ciepło. - Utracimy jedną czwartą pracowników i część majątku. Tauron Serwis rozpocznie działalność z czystym kontem, a my pozostaniemy z długami powstałymi w wyniku nietrafionych inwestycji i błędnych decyzji poprzednich zarządów, a na dodatek będziemy płacić nowej spółce za usługi, które dotychczas wykonywali nasi pracownicy. Jeżeli reorganizacji nie da się uniknąć, interesy pracowników powinny zostać należycie zabezpieczone – zaznacza Tadeusz Nowak.

Tauron Ciepło zatrudnia ponad 1600 osób. W skład spółki wchodzą dawne: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Tychy, EC Bielsko-Biała oraz EC Kamienna Góra.

Źródło artykułu: www.solidarnosckatowice.pl


Apel Przewodniczącego Zarządu Regionu Dominika Kolorza
Wiadomości dla Gości strony

Koleżanki i Koledzy,

Już tylko miesiąc pozostał do zakończenia zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Aby projektem zajął się Sejm, musi on zostać poparty przez co najmniej 100 tys. obywateli. Jednak celem Solidarności powinno być zgromadzenie znacznie większej liczby podpisów. Im więcej uda się nam ich zebrać, tym większą presję wywrzemy na posłach i tym większa jest szansa, że ta niezwykle ważna dla tysięcy pracowników handlu ustawa wejdzie w życie.

Zdecydowana większość osób zatrudnionych w handlu wielkopowierzchniowym to kobiety. Konieczność pracy w niedziele rujnuje im życie rodzinne. Ograniczenia handlu w niedziele, obowiązują w niemal wszystkich krajach Zachodniej Europy. Pracodawcy na Zachodzie szanują prawo swoich pracowników do niedzielnego wypoczynku wraz z rodzinami. W naszym kraju te same sieci handlowe odmawiają tego prawa polskim pracownikom.

Największą siłą śląsko-dąbrowskiej Solidarności jest zdolność do wspólnej walki w obronie najsłabszych. W przeszłości wielokrotnie udowadnialiśmy, że członkowie naszego związku z różnych zakładów i branż są w stanie zjednoczyć się i razem działać na rzecz polskich pracowników. Dzisiaj takiego wsparcia potrzebują pracownicy handlu. Potrzebują go kasjerki w hipermarketach zatrudnione często na umowach śmieciowych, za minimalne wynagrodzenie. Bez naszego wsparcia nie dadzą sobie rady. W starciu z potężnym i bogatym lobby wielkich, zagranicznych sieci handlowych są skazane na porażkę. Dlatego o ich prawa musi upomnieć się cała śląsko-dąbrowska Solidarność. Tylko wspólny wysiłek, wspólna praca nas wszystkich może sprawić, że ich walka o niedziele wolne od pracy zakończy się sukcesem.

Niebawem będziemy obchodzić 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Jednym z postulatów spisanych w Gdańsku w sierpniu 1980 roku było wprowadzenie wszystkich sobót wolnych od pracy. Dzisiaj, choć dzięki Solidarności żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, pracownicy handlu nie mają prawa nie tylko do sobotniego, ale i niedzielnego odpoczynku od pracy w gronie najbliższych. Nadszedł czas, aby tę rażącą niesprawiedliwość naprawić. Jeżeli nie uda nam się sprostać temu zadaniu, oznaczać to będzie, że wielkie dziedzictwo Sierpnia 1980 roku zostało w dużej mierze zaprzepaszczone.

Zdaję sobie sprawę, że prowadzenie zbiórki podpisów nie jest zadaniem łatwym. Inicjatywa ograniczenia handlu w niedzielę spotkała się z gigantyczną, negatywną kampanią propagandową. Zagraniczne sieci handlowe i przychylne im liberalne media straszą, że wprowadzenie niedziel wolnych od pracy w handlu spowoduje bankructwa sklepów i masowe zwolnienia pracowników. Nic takiego się nie stanie. W krajach europejskich, w których funkcjonują podobne ograniczenia, żaden sklep nie został z tego powodu zamknięty i nikt nie stracił pracy. Tylko Solidarność może się tej propagandzie skutecznie przeciwstawić.

Dlatego zwracam się do Was o jak największe zaangażowanie w zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Śląsko-dąbrowska Solidarność jako największy i najaktywniejszy region naszego związku powinna samodzielnie zebrać 100 tys. podpisów. Realizacja tego celu nie tylko znacząco zwiększy szanse powodzenia tej inicjatywy. Liczba zebranych podpisów będzie również świadczyć o sile naszego związku. Będzie sygnałem dla polityków i opinii publicznej, że Solidarność jest najprężniejszym i najlepiej zorganizowanym związkiem zawodowym w Polsce, z którego głosem trzeba się liczyć.

O szczególną mobilizację apeluję do działaczy Solidarności z branż przemysłu ciężkiego. W dużych zakładach, zatrudniających po kilkaset lub nawet kilka tysięcy pracowników, zbiórka podpisów powinna przebiec najsprawniej i najefektywniej. Ponadto przypominam, że zgodnie ze statutem NSZZ Solidarność obowiązkiem każdego członka związku, a zwłaszcza władz zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych jest uczestniczenie w akcjach organizowanych przez związek.

Głęboko wierzę, że po raz kolejny uda nam się udowodnić, że bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi, międzyludzka solidarność i zaangażowanie na rzecz dobra ogółu to dla członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności znacznie więcej niż tylko górnolotnie brzmiące slogany. Liczą na nas dziesiątki tysięcy pracowników handlu oraz ich rodziny. Musimy zrobić wszystko, aby tej pokładanej w nas nadziei nie zawieść.


Ze związkowym pozdrowieniem,

Dominik Kolorz
przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność
Strona 2 z 7 < 1 2 3 4 5 > >>
Kalendarz
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie