Strona główna  Poniedziałek, 14 Październik 2019 13:28
Nawigacja
Aktualności
Czym jest Związek
Dlaczego Solidarność
Władze
Delegaci
Nasz Statut

Galeria
Polecamy
Humor

Kontakt
Nie ma porozumienia w Tauron Ciepło
Wiadomości dla Gości strony Dotychczasowe negocjacje dotyczące gwarancji pracowniczych dla ponad 250 pracowników Tauron Ciepło, którzy od 1 września mieli przejść do nowej spółki Tauron Serwis, nie przyniosły porozumienia. Związki zawodowe domagają się, aby osoby przechodzące do nowej firmy zachowały dotychczasowe warunki pracy i płacy. Termin rozpoczęcia reorganizacji został przesunięty.

Spółka Tauron Serwis ma się zająć świadczeniem usług serwisowych na rzecz podmiotów wchodzących w skład Grupy Tauron Polska Energia. Ma również pozyskiwać klientów na rynku zewnętrznym. Pracownicy służb serwisowych Tauron Ciepło mieli 1 września zostać przeniesieni do nowego pracodawcy na podstawie artykułu 23¹ Kodeksu pracy. W związku z brakiem porozumienia między zarządami obu spółek i związkami zawodowymi termin ten został przesunięty. Jak dotąd nie ustalono, kiedy reorganizacja miałaby się rozpocząć – Zarząd nowej spółki, mimo iż nie ma jeszcze pracowników, wprowadził bez żadnych uzgodnień ze związkami zawodowymi regulaminy pracy i wynagradzania zawierające zapisy znacznie gorsze od tych, które obowiązują w Tauron Ciepło. Stanowczo przeciwko temu protestujemy. Domagamy się, aby pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy zachowali dotychczasowe warunki pracy i płacy – mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.

W ocenie Solidarności, okres obowiązywania Pakietu Gwarancji Pracowniczych dla pracowników, którzy mają zostać objęci reorganizacją, powinien być na tyle długi, aby związki zawodowe i zarząd Tauron Serwis miały czas na wynegocjowanie zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w nowej spółce. - W ubiegłym roku po trwających ponad dwa lata negocjacjach podpisany został nowy układ zbiorowy w Tauron Ciepło. Teraz ponad 250 naszych pracowników miałoby zostać pozbawionych wszystkich uprawnień zawartych w tym dokumencie. Na takie rozwiązanie nie będzie naszej zgody – podkreśla przewodniczący.

Punktem spornym w rozmowach dotyczących Pakietu Gwarancji Pracowniczych są również kwestie związane z Pracowniczym Programem Emerytalnym, który obowiązuje w Tauron Ciepło. Związki zawodowe domagają się, aby PPE został wprowadzony również w nowo powstałej spółce Tauron Serwis. Żądają też, aby do momentu wprowadzenia PPE w nowej spółce, pracownicy objęci dotychczas programem w Tauron Ciepło, którzy przejdą do nowego pracodawcy mieli wypłacane rekompensaty. - Należy pamiętać, że w trakcie negocjacji dotyczących Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w Tauron Ciepło w zamian za Pracowniczy Program Emerytalny zrezygnowaliśmy z nagród jubileuszowych. Teraz pojawia się ryzyko, że pracownicy, którzy przejdą do Tauron Serwis zostaną pozbawieni obu tych uprawnień – wskazuje Tadeusz Nowak.

Kolejnym postulatem strony związkowej jest wprowadzenie do Pakietu Gwarancji Pracowniczych zapisów dotyczących rekompensaty związanej z ewentualną zmianą miejsca świadczenia pracy praz pracowników, którzy mają zostać przeniesieni do nowego pracodawcy. - Tauron Serwis ma w założeniu świadczyć usługi praktycznie dla całej Grupy Tauron. Oznacza to, że np. osoby zatrudnione dotychczas w Katowicach będą musiały dojeżdżać do innego miasta oddalonego o dziesiątki kilometrów. W naszej ocenie w takich przypadkach pracownikom powinien przysługiwać dodatek rekompensujący koszty dojazdu – tłumaczy przewodniczący.

Zastrzeżenia strony społecznej budzą nie tylko zasady przechodzenia pracowników Tauron Ciepło do nowego pracodawcy, ale również sens planowanej reorganizacji. W ocenie związków powołanie nowej spółki będzie miało negatywny wpływ na kondycję ekonomiczną Tauron Ciepło. - Utracimy jedną czwartą pracowników i część majątku. Tauron Serwis rozpocznie działalność z czystym kontem, a my pozostaniemy z długami powstałymi w wyniku nietrafionych inwestycji i błędnych decyzji poprzednich zarządów, a na dodatek będziemy płacić nowej spółce za usługi, które dotychczas wykonywali nasi pracownicy. Jeżeli reorganizacji nie da się uniknąć, interesy pracowników powinny zostać należycie zabezpieczone – zaznacza Tadeusz Nowak.

Tauron Ciepło zatrudnia ponad 1600 osób. W skład spółki wchodzą dawne: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Tychy, EC Bielsko-Biała oraz EC Kamienna Góra.

Źródło artykułu: www.solidarnosckatowice.pl


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Kalendarz
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie