Strona główna  Poniedziałek, 14 Październik 2019 13:29
Nawigacja
Aktualności
Czym jest Związek
Dlaczego Solidarność
Władze
Delegaci
Nasz Statut

Galeria
Polecamy
Humor

Kontakt
Czym się różni zwolnienie od optymalizacji etatyzacji?
Wiadomości dla Gości strony
Solidarność z Tauron Ciepło domaga się od nowego zarządu spółki wstrzymania projektu Feniks 2018. W ocenie strony społecznej ten projekt pod płaszczykiem kolejnych zmian strukturalno-organizacyjnych zmierza do redukcji zatrudnienia i pogorszenia warunków pracy w zakładach spółki.

Feniks 2018 to pomysł odwołanego niedawno poprzedniego zarządu spółki. Związkowcy podkreślają, że założenia, narzędzia i cele tego projektu w ogóle nie były konsultowane z reprezentantami strony społecznej. - Tak naprawdę projekt powstał i zaczął być wdrażany w tajemnicy przed załogą. Było kilka wewnętrznych prezentacji na temat Feniksa, ale trudno mówić tu o rzetelnej informacji na ten temat dla całej załogi. Może i część ludzi daje się nabierać na korporacyjny żargon. Dla nas jest jasne, że pod trudnymi słówkami i określeniami ukryty jest plan likwidacji kolejnych miejsc pracy i faktycznie pogorszenie warunków pracy w zakładach spółki - mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.

Realne zagrożenie
W projekcie aż roi się od określeń typu „optymalizacja etatyzacji”, „sponsor zmiany”, „ambasador zmiany” czy „zarządzający oporem”. - Wiadomo, że ta optymalizacja etatyzacji oznacza po prostu zwolnienia. Z kolei ambasadorzy zmiany czy zarządzający oporem to kierownicy różnych szczebli. Może i byłoby to śmieszne, podobnie jak nazywanie sprzątaczki konserwatorem powierzchni płaskich, problem w tym, że te wymysły stanowią realne zagrożenie dla załogi naszej spółki - podkreśla Nowak.

Robot wielofunkcyjny
Zwraca uwagę m.in. na pojawiająca się w projekcie Feniks 2018 tzw. koncepcję wielozawodowości, wielofunkcyjności i mobilności. - Pracownikom przedstawia się jako bardzo fajny pomysł – modne poszerzenie kwalifikacji zawodowych. W praktyce oznacza to jednak coś zupełnie innego. Pracownik będzie szkolony do podjęcia pracy na innych stanowiskach w zakładzie po to, aby po zwolnieniu części ludzi można mu było dołożyć dodatkowych obowiązków. Taki robot wielofunkcyjny. A prawdopodobnie ten, kto nie będzie w stanie temu fizycznie podołać, zostanie poddany procesowi „optymalizacji etatyzacji”, czyli mówiąc po ludzku straci robotę - dodaje szef Solidarności w spółce.

Reorganizacja reorganizacji
Jak podkreśla Justyna Latos, wiceprzewodnicząca śląsko-dąbrowskiej Solidarności i wiceprzewodnicząca związku w Tauron Ciepło, pracownicy zakładów spółki od kilku lat mają do czynienia z ustawiczną reorganizacją. - Mamy wrażenie, że reorganizacja stała się celem samym w sobie. Nie chodzi o to, czy te zmiany są dobre dla zakładu i załogi, ale o to, żeby ten proces trwał cały czas. To przypomina sposób działania patologicznej biurokracji, która produkuje kolejne przepisy i zarządza kolejne reorganizacje tylko po to, aby uzasadnić swoje istnienie - mówi Justyna Latos.

Przywrócić normalność
Solidarność z Tauron Ciepło w piśmie skierowanym do nowo powołanego prezesa spółki Jacka Uhryna zwróciła się o wstrzymanie projektu Feniks 2018 i powrotu do dobrych praktyk w firmie. - W naszej ocenie podstawą funkcjonowania spółki jest wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej oraz sprzedaż tych produktów, a rolą kadry zarządzającej jest zorganizowanie pracy załogi w taki sposób, aby jak najlepiej i w sposób stabilny mogła wykonywać swoje obowiązki. Ustawiczne reorganizacje i redukcje zatrudnienia w rzeczywistości dezorganizują pracę przedsiębiorstwa - czytamy w wystąpieniu związku do prezesa. - Oczekujmy, iż nowy zarząd Tauron Ciepło powróci do dobrych praktyk polegających na prowadzeniu w spółce dialogu społecznego i konsultowaniu wszelkich planowanych zmian z reprezentującymi załogę organizacjami związkowymi - podkreślili reprezentanci Solidarności w Tauron Ciepło.

Źródło artykułu: solidarnosckatowice.pl
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Kalendarz
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie