Strona główna  Poniedziałek, 17 Grudzień 2018 04:50

Sprawa przekształceń w Tauronie Ciepło może trafić do sądu

Do 30 stycznia do sądu trafi zaskarżenie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Tauron Ciepło S.A., dotyczącej przejęcia spółki przez Enpower Service i przekształceniu jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - zapowiedział Piotr Wujec, pełnomocnik drobnych akcjonariuszy spółki - byłych i obecnych pracowników zakładów wchodzących w skład TC S.A.
Według Wujca w tej sprawie zostały naruszone przepisy prawa handlowego. Chodzi m. in. o dyskryminację drobnych akcjonariuszy oraz postępowanie noszące znamiona działania na szkodę spółki. o zasadnicze kwestie, które zostaną sformułowane i szczegółowo opisane w dokumencie zaskarżającym uchwałę.

Przekształcenia w Tauron Ciepło wzbudziły też protest związków zawodowych działających w spółce. Związkowcy domagali się, aby przed przekształceniem zostało zawarte tzw. porozumienie transferowe gwarantujące pracownikom, zachowanie dotychczasowych uprawnień wynikających z zakładowych układów zbiorowych pracy. - Przedstawiliśmy projekt takiego porozumienia, prowadziliśmy już rozmowy na temat tego dokumentu, ale wciąż nie udało się go podpisać. Tymczasem najpierw 31 grudnia została podjęta uchwała o przejęciu spółki, tez, 9 stycznia formalnie zakończyło się NWZA , tymczasem porozumienia jak nie było, tak nie ma, co wzbudza coraz większy niepokój załogi - mówi Justyna Latos, przewodnicząca Solidarności w spółce. - Projekt porozumienia transferowego nie zawiera żadnych wygórowanych żądań. Dokument sprowadza się właściwe od jednej kwestii, chcemy gwarancji, aby do czasu wynegocjowania i podpisania nowego układu zbiorowego w przekształconej spółce, obowiązywały dotychczasowe układy zbiorowe, które funkcjonowały w Tauron Ciepło S.A. Co zresztą wielokrotnie obiecywał prezes podczas spotkań z załogą - podkreśla przewodnicząca.
- Prezes zapewniał przedstawicieli strony społecznej, że takie porozumienie zostanie podpisane jeszcze przed formalnym przejęciem spółki i przekształceniem w nowy podmiot, ale ta zapowiedź wciąż pozostaje w sferze obietnic. To zaczyna potwierdzać nasz obawy, że jednym z celów przekształcenia było doprowadzenie do sytuacji, w której można będzie pozbawić pracowników ich dotychczasowych uprawnień i zmienić warunki pracy i płacy - dodaje Andrzej Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Tauron Ciepło.

31 grudnia NWZA podjęło uchwałę o przejęciu spółki Tauron Ciepło przez spółkę Enpower Service sp. z o.o. Po tym przejęciu powstaje obecnie połączony podmiot o nazwie Tauron Ciepło sp. z o.o.

Źródło: http://www.cire.pl